Kilka faktów na temat przeprowadzania badań archeologicznych.

Mogło by się sądzić, że w miastach nie ma obecnie miejsca ani na nowe domy, ani na następne drogi. Naprawia się to, co już zostało zbudowane, rozwijając peryferia. Niemniej jednak, nieraz możemy się natknąć na informację w gazetach, że w ciągu budowania centrum handlowego, wykopano resztki na przykład kościoła z XIII stulecia.
Na szczęście nowoczesne budownictwo uprzedza przeprowadzanie badań archeologicznych.

Przeprowadzanie badań archeologicznych


Nie niszczymy już bezskutecznie naszej historii. Szukamy i zgłębiamy. Za tą sprawą, muzea są zapełnione pięknymi artefaktami, wydobytymi spod wznoszącej się drogi szybkiego ruchu.
Przeprowadzanie badań archeologicznych , nie tylko w miejscu zakładania nowej konstrukcji, jest szczególnie ważne. Niemało skarbów czeka na ujawnienie, które zazwyczaj zachodzi przez totalny przypadek.

Nieraz sami nie jesteśmy pewni, co nasi dziadkowie bądź dalecy krewni, pochowali na strychu lub w ścianach domu. Swego czasu takie praktyki były bardzo stosowane. przede wszystkim, kiedy władze PRL-u konfiskowały wszystko to, co nie było właściwe doktrynie.
Badania archeologiczne, które obejmują okresy dużo starsze, są w tym momencie realizowane na większą skalę, dłużej i za pomocą większych kapitałów. A przede wszystkim, z wielkim pokładem cierpliwości.
Historia udowodniła, że cierpliwość jest opłacalna. Jak to miało miejsce w czasie odkrywania grobowca Tutanchamona.

Przeprowadzanie badań archeologicznych


Przeprowadzanie badań archeologicznych to nasze zadanie. Obowiązek ludzi, którzy troszczą się o własną kulturę i historię. Którzy chcą uczyć się i wyciągać z niej przesłanie dla siebie i dalszych pokoleń. I tak mnóstwo artefaktów stracono bez powrotu. Zatroszczmy się w związku z tym o to, co już pozostało odkryte i o to, co wciąż będziemy mogli wykopać. Muzea niech nie będą monotonne i „sztywne”.
Upowszechniajmy nie wyłącznie naszą kulturę, ale odkrywajmy również inne. Decydująco to właśnie zderzenie kultur zawsze budziło dalszy rozwój. Podobnie jak setki lat wstecz, gdy Rzymianie zderzyli się z Grekami, albo jak Europa przyswajała niektóre „nowinki” od Osmanów.

Posted in Bez kategorii.